19.03.2020

Законодавство України захищає найманих працівників

 

 

Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджету та державних соціальних фондів, тобто несе за собою багато негараздів, як країні в цілому, так і кожному з нас. Хочу нагадати, що роботодавцям не варто забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків i зборів є грубим порушенням Законів України, яке підпадає під адміністративну та кримінальну відповідальності, а кожен працівник повинен розуміти, що захистити себе він зможе тільки законним шляхом, і це можливо лише за умови офіційного оформлення трудових відносин.

З метою легалізації фонду оплати праці законодавством нашої країни передбачено штрафи за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту). Так, відповідно до ч.2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, юридичним особам і фізичним особам- підприємцям загрожує штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного такого працівника.

Відповідно до ч. 3 ст. 41 Кодексу Законів України про адміністративні правопорушення, фактичний допуск працівників до роботи без оформлення трудового договору(контракту) тягне за собою накладання адмінштрафу на посадових осіб підприємств, фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (8500,00 до 17000,00 грн). Повторне вчинення такого порушення упродовж року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, загрожує штрафом у розмірі від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 17000,00 до 34000,00 грн).

Згідно з положенням ст. 24 Кодексу законів про працю України, роботодавці зобов’язані повідомити у Державну фіскальну службу про прийняття на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи на роботу працівника по договору цивільно-правового характеру з оплатою у розмірі меншому за розмір мінімальної заробітної плати слід памятати, що йому до страхового стажу зарахується не повний місяць, а дні пропорційно сплаченій сумі ЄСВ.

Також слід нагадати, що любий найманий працівник, права якого порушено, може звернутись до суду з метою захисту своїх прав та покарання роботодавця, що дозволив собі несплату ЄСВ.

Кожному мудрому роботодавцю варто задуматись про рівень та спосіб оплати праці найманих працівників ще й тому, що низький рівень заробітної плати та соціального захисту не сприяє зацікавленості працівників у досягненні високих трудових результатів.

Отже  роботодавці дуже ризикують порушуючи трудове законодавство.

 

 

 

Начальник Подільського відділу 

обслуговування громадян

(сервісного центру) Олена ШВЕЦЬ