31.10.2018

Поважні причини пропущення строку для прийняття спадщини

 

 

Достатньо велика кількість громадян України, які зіткаються з юридичними проблемами при прийнятті спадщини вимушені страждати через власну юридичну необізнаність.

Неодноразово до Окнянського бюро правової допомоги Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звертались особи з метою отримання консультації щодо поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини. У зв’язку з цим та в рамках реалізації проекту Міністерства юстиції України «Я маю право!» підготовано статтю.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Отже, право на спадщину виникає з моментувідкриття спадщини, а тому спадкоємець має у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця подати нотаріусу або в сільських населених пунктах– уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до статті 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

УВАГА! За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах– уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Крім того, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року передбачено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України. Поважна причина для пропущення строку прийняття спадщини має бути об’єктивною, непереборною і складати істотні труднощі для спадкоємця для прийняття спадщини.

УВАГА! Проаналізувавши судову практику судів про розгляд справ про продовження строку для прийняття спадщини можна виділити наступні поважні причини:

 • тривала хвороба спадкоємця (має бути підтверджено медичними документами: записами в медичній картці, направлення на обстеження, результати обстеження та ін., а цей час співпадає зі строком подачі заяви про прийняття спадщини);
 • умови праці, що пов’язані з тривалим закордонним відрядженням (трудовий договір (контракт), в якому прописано про заборону покидати країну на певний час і цей час співпадає зі строком подачі заяви про прийняття спадщини);
 • перебування на службі у складі Збройних Сил України;
 • перебування за кордоном, що пов’язане з неможливістю покинути країну перебування, до прикладу, ув’язнення (довідка про звільнення).

 

УВАГА! Не будуть вважатися поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини (пункт 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13):

 • юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;
 • необізнаність особи про наявність спадкового майна;
 • похилий вік;
 • непрацездатність;
 • незнання про існування заповіту;
 • встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;
 • відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
 • несприятливі погодні умови.

В даному випадку судова практика виходить з того, що оскільки саме по собі незнання про смерть спадкодавця без установлення інших об’єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність пропуску зазначеного строку, то у заяві, в обов’язковому порядку, необхідно порушувати питання про поважність причин пропуску зазначеного строку (тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України тощо).

14 вересня 2016 рроку Верховний суд України розглядаючи справу № 755/7357/15-ц, провадження №6-1215цс16 дійшов до висновку, суть якого полягає в наступному: «…якщо спадкоємець не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні».

 

Виходячи з вище викладеного треба відзначити, що в кожні конкретній ситуації суд буде визначати поважна причина пропуску строку для прийняття спадщини чи ні виходячи з наданих до суду доказів та обґрунтування позовних вимог. Тобто, наведені вище причини можуть бути визнані як поважними та і ні, в конкретному випадку по різному оскільки суд приймає рішення виходячи з внутрішнього переконання та наданих доказів. Однозначно можна стверджувати лише одне, що хоча б спробувати поновити строки для прийняття спадщини треба.

 

УВАГА!!! За безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Окнянського бюро правової допомоги Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: смт. Окни, вулиця Комарова, 2 (2-й поверх, каб. №22).

Графік роботи - з понеділка по п'ятницю, з 09.00 до 18.00, без обідньої перерви.

Контактний телефон: (04861) 2-20-20

 

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103